REKLAMA

W biurze senatora Bogusława Śmigielskiego odbyło się spotkanie, którego tematem był „Wpływ budowy centrum handlowego Galena na lokalną przedsiębiorczość”. Gościem specjalnym spotkania był Daniel Dziewit, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ochrony Najemców w galeriach handlowych.

Na początku spotkania senator Bogusław Śmigielski stwierdził, że w mieście potrzebna jest galeria handlowa, ale zdecydowanie nie powinna być umiejscowiona w jego centrum.

Przedsiębiorcy nie mają nic przeciwko konkurencji, ale uczciwej. Zwracają uwagę, że nie mają szans w konfrontacji z wielkimi koncernami, które posiadają sieć sklepów na terenie całego kraju.

Daniel Dziewit przytoczył przykłady, jak w poszczególnych miastach w Polsce budowa galerii handlowych wpłynęła na okoliczne, mniejsze sklepy. Wielu przedsiębiorców było zmuszonych zamknąć swoje działalności.

W spotkaniu udział wzięli przedsiębiorcy z Jaworzna, którzy nie ukrywali, że oczekują wsparcia ze strony samorządu.

 

- REKLAMA - Zewnętrzne linki

71 KOMENTARZE

 1. Komentarz chyba zbędny?! Lobbowanie prezydenta miasta za kredytem na komercyjne przedsięwzięcie, uważam za działania z podtekstem?!
  Moi oponenci zarzucali mi stronniczość, w ocenie szkodliwości działań w sprawie Galeny – Pan Daniel Dziewit jak się nie mylę, jest mieszkańcem Bielska Białej?!

  • Pytasz czy komentujesz. Zauważyłem, że od jakiegoś czasu kończysz zdania pytajnikiem i wykrzyknikiem. Czegoś się boisz Zdzisławie ?. Większość ludzi chce Galeny, stąd to wielkie pospolite ruszenie i poparcie społeczne. Ty jak zwykle wydziwiasz i szukasz kwadratowych jaj. Senator też jak widzę szuka każdego tematu, aby tylko zebrać kupkę ludzi, którzy będą go słuchać. Telewizja tylko na to czeka. A że upadnie kilku kupców ?. A kto się dziś martwi, że ludzie u nich za darmochę pracują ?. Wystarczy popytać pracowników tych”kupców”. Towar słabej jakości, cena wygórowana, zatrudnienie na umowę-zlecenie, brak urlopów, po najniższych kosztach, godzin 300 w miesiącu. Lepiej niewiele, ale lepiej !. A Galena to nie tylko sklepiki !.

   • Boje boje:-))
    Nie ośmieszaj się, kto jak kto ale ja, wiatrem podszyty nigdy nie byłem i pewnie sobie to dokładnie sprawdziłeś:-)! Niech się Silbert boi, miliony na ‘park przemysłowy’, miliony na ‘twarzą do autostrady’ itp itd – jak mu to podliczą masakra Lumen! A Galena, lata mi Galena – zapłacą Ci których sposobem myślenia jest, że ‘jakoś to będzie’:-) Pomagam tym ludziom którzy chcą usłyszeć i zobaczyć – nie mam zamiaru nikogo przekonywać, ze białe to białe;-)

    To centru to według mnie to pryszcz na tyłku, zaboli niejednego! Nie zajmuje się handlem, więc nie mam zamiaru kruszyć kopi – w dobrym tonie było pokazać prawdę, by ludzie wiedzieli co ich czeka!

     • Ja nie byłem i nie będę radnym! Więc mnie nie pytaj, zapytaj radnych! Mozę to jakaś pomroczność jasna, a może przyznać to nie znaczy gospodarować;-)

      Beneficjentem tych pieniędzy był pan prezydent – to jak nimi gospodarował to chyba pytanie do niego?!

     • O Maksimusie nie pozwolę ci zwalić winę na jednego człowieka. Bądź tak miły i wymieniaj wszystkich winnych z nazwiska !. tych z Po tych z PiS ….nie ma że boli…ja wiem że teraz nie wypada, ale to ty chcesz się wybielić wraz z twoim pretendentem na tron. Głupia sprawa. Obstawiłeś nie konia tylko osła. Ale poczekajmy do wyborów….to dopiero będzie jazda tu na forum 😀 😀

     • Do ubliżania jesteś Arturze pierwszy, ano poczekajmy – będzie jazda na bank i to bez trzymanki:-))
      Jeśli mu reszta włosów nie wypadnie, to na pewno posiwieje;-) Szkoda tylko tych wszystkich poważnych uczciwych ludzi.. Którzy czy ze strachu, czy z innego powodu zostali – bo dostaną rykoszetem!

      Mam info, że dostaniecie taki omłot, ze młócenie zboża przy tym co Was czeka to pikuś:-)) Lewica Wam chyba nie zapomniała, że ich wyrugowano z samorządu:-) Chyba będą bęcki:-))

  • O ile daaaaaleko mi do P. śmigielskiego i PO, to centrum handlowe w centrum miasta to… coś co trudno grzecznie i elegancko komentować. Przyznaję, nie robię zakupów w centrum, jednak cmentarzysko i zgliszcza po lokalnym handlu u stóp centrum handlowego to mało przyjemna wizja centrum miasta.
   Decyzja o lokalizacji Galeny, to wyraz braku troski o los Jaworzna i jego mieszkańców.
   Drodzy Państwo, odbije się to czkawką, odbije.

   • jakie zgliszcza? kto ma niby zbankrutowac przez Galene? kantor? handlarz zniczy? ksiegarnia? miesny? moze banki ktorych pelno? albo firmowki ktore sie przeniosa do Galeny? a moze apteka, gastronomia, albo pizzerie, kebabownie itp?

    Co do galerii w centrum… Sosnowiec, Katowie, Bytom, Rybnik. Wymieniac dalej?

     • co ma piernik do wiatraka? tam nie bylo zniczy, kantorow, masarni itp. “dzielnice” bankow maja na staromiejskiej, i jakos sie trzyma. Baa na Skargi buduja kolejna galerie,a rzut beretem jest Silesia. Padlo tam cos ostatnio? nie sadze

     • Właśnie przed chwilą żonka wraz z córką pojechały do Katowic na zakupy. Córka chodząc po sklepach w Jaworznie stwierdziła, że tu nie ma nic interesującego. Pojechali do galerii w katosach bo tu ch. i g. 😀 😀 GALENO przybywaj !!!…

   • O to tylko chodziło, by nie było to centrum miejskie!
    Zwolennicy Galeny robią z tego politykę – ludzi którzy budowali struktury jaworznickiej demokracji, wyzywają od starców i nieudaczników. Drobny handel, to ‘sól ziemi’ każdego miasta, kto tego nie rozumie, to chyba nic nie rozumie!

    Gdyby nie było przykrych doświadczeń w innych miastach, pewnie nie byłoby dyskusji. Prezydent się złości, gdy ludzie twierdzą, ze już nie rządzi miastem – więc jak te decyzje inaczej określić?!
    Silbert nigdy się nie ujmował za prywatnym biznesem, by nie zostać posądzony o cokolwiek… W wypadku Galeny lobbował osobiście za kredytem na komercyjne przedsięwzięcie, kredytem dla firmy z poza Jaworzna! Więc co my mamy myśleć?!

    • “Drobny handel, to ‘sól ziemi’ każdego miasta, kto tego nie rozumie, to chyba nic nie rozumie!”

     Czepiaj się raczej Biedronek jako konkurencji dla drobnego handlu. Miejsce galerii handlowych jest w centrach miast i zupełnie innych towarów i usług konsumenci w nich szukają. Jeśli tego nie rozumiesz to JAK ZWYKLE nic nie rozumiesz.

    • Jak zwykle dziadku zabierasz głos w nie swojej sprawie. Sół ziemi niech apeluje do kolesi z PO o tańsze lub darmowe leki !. Sól ziemi niech prosi PO czyli rząd RP o tańsze podatki, bo nie da się wyżyć z tych rent i emerytur które PO zaoferowało !. Plasterek szynki i dwa kilo leków !, to jest rzeczywistość emerytów którzy teraz muszą wiązać koniec z końcem !. Platforma nie dość że ujebała leki i dofinansowanie do nich to jeszcze podniosła wiek emerytalny. To jest po prostu policzek dla społeczeństwa. Ale przyjdzie czas w przyszłym roku, że ten policzek obróci się przeciwko Platformie. I nic nie pomoże że Tusk uciekł do PE. Kopacz dostanie za swoje, przecież to lekarka, a tak źle w lecznictwie jak za PO to nie było nigdy !, Mam nadzieję że naród pokaże platfusom gdzie ich miejsce. Szkoda , że alternatywa taka słaba w polityce…

     • Oj pisiorku, glupoty gadasz i tyle. Pogadaj z Adasiem Hoffmanem niech ci opowie jak mozna pojezdzic po eurpie i jeszcze zarobic

 2. Z nich tacy przedsiebiorcy jak z koziej du…y trabka. Kolejne lamenty najpierw rynek, teraz galena bo konkurencja bedzie tansza ,bedzie lepszy wybór, bedzie milsza obsługa. Mieli kilka lat zeby sie na to przygotowac. Mija rok i jakos na rynku nie ma pustych lokali, jest wiecej ludzi

 3. “W spotkaniu udział wzięli przedsiębiorcy z Jaworzna, którzy nie ukrywali, że oczekują wsparcia ze strony samorządu.” Jakoś zabrakło mi w tym materiale informacji, na jakie wsparcie ze strony samorządu mogą liczyć ci przedsiębiorcy z Jaworzna, gdy kandydat Śmigielski już wygra te wybory. Będzie im dopłacał do czynszu w galerii z miejskiego budżetu, czy całkiem zamknie tą galerię? 😉 Przecież to oczywiste, że prowadzenie handlu w takiej galerii nie jest rozsądne dla drobnego przedsiębiorcy. To nie ta półka cenowa i nie ta klientela. To tak, jakby salon Fiata miał konkurować z salonem Mercedesa na sąsiedniej ulicy 😉

 4. Fakt pchania wszystkiego do centrum miasta to tendencja Silberta i Jałyńskiego. Zdanie, że z dzielnic centrum się nigdy nie zrobi jest w urzędzie słyszane na każdym kroku. Wszelki rozwój to centrum. Dzielnice mają być zapyziałe, a ich mieszkańcy to druga kategoria.

    • Na bliskim wschodzie wieś od miasta można odróżnić w banalnie prosty sposób – centrum miasta tworzy Suk. Bazaar. We wsi nie ma takich instytucji. Suk, to nie tylko galeria handlowa. W suku są jadłodajnie, jest meczet, są sale gier. Tam koncentruje się życie miasta.

     Ale ktoś powie – tak żyją w innej kulturze. A to nieprawda – jeszcze przed stuleciem tak wyglądały centra wszystkich europejskich miast – były tętniącymi handlem rynkami, z karczmą, kościołem, bożnicą, szkołą. Sukces współczesnych galerii handlowych, które nie są już tylko monokulturą hipermarketu, to właśnie obecność jadłodajni, instytucji kultury i sztuki fizycznej. Galeria odtwarza kulturowe wzorce miasta w jego dziesięćtysiącletnim kształcie, odtwarza skalę takiego miasta, dodając odrobinę współczesnej sterylności i estetyki. Miasta karmiły się handlem, pieniądzem i wymianą. Tym samym co motywuje deweloperów by tworzyć galerię i dopasowywać je do naszych gatunkowych gustów i potrzeb.

     W pełni zgadzam się z tymi, którzy uważają amerykański model Mall’a za zło. Jest ono w swej istocie złem zabijającym miasto w znaczeniu historycznym, takim jakie było od 8 wieku przed naszą erą, do 1933 roku, kiedy opublikowano i zaczęto stosować Kartę Ateńską. Amerykański Mall zlokalizowany jest na obrzeżu miasta, przy ważnej drodze, to buda zamknięta do środka, otoczona hektarami parkingów, bez możliwości dojścia na piechotę i nie obsługiwana komunikacją publiczną. Takie obiekty wysysały życie z miast. Takie obiekty dziś upadają.

     Rola Galeny, jej lokalizacja, kształt i program jest przemyślanym dziełem ludzi, którzy kochają Jaworzno i nie mają najmniejszej ochoty skrzywdzić ani przestrzeni publicznej, ani obywateli miasta. Gdyby traktować miasto jako przestrzeń do zarabiania pieniędzy, to nie zostawilibyśmy w publicznych rękach 2,5 ha działki obok Galeny i nie zakładalibyśmy tam parku.

     Gmina nie ugięła się naciskom deweloperów, żeby pozwolić im zbudować płaski jak naleśnik blaszak otoczony parkingami. Upór przy wymogu trzech kondygnacji i umieszczenia aut w garażu powodował, że na Galenę trzeba było poczekać kilka lat dłużej. Już teraz widać jest, że było warto czekać. Będziemy mieć miasto (i to piękne), a nie jego namiastkę.

  • Nie jest blokowana, tylko inwestor chciał tam wybudować coś innego niż zezwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli przyniesie projekty zgodne z miejscowym prawem, to pozwolenia dostanie od ręki.
   Miasta rodziły się dzięki możliwości wymiany dóbr i usług. I miejsce handlu zawsze było centralną częścią miasta. Jaworzno stało się miastem dzięki przemysłowi. I handel był zawsze marny. Stąd tysiące samochodów SJ na parkingach centrów handlowych na śląsku i zagłębiu. Przez ćwierć wieku właściciele sklepów w mieście nie rozwinęli handlu tak by zaspokajać potrzeby jego mieszkańców. Na ulicach nie ma nawet sklepów, dla których Galena byłaby konkurencją, w pierzejach ulic nie było i nie ma życia handlowego jakie znaliśmy z ulic wielkich miast i jakie umarły gdy pojawiły się wielkie sklepy na przedmieściach. Dzięki lokalizacji w sercu miasta i formie mamy szansę na powstanie prawdziwego miejskiego centrum, które nie wymiera o godz. 17.00 kiedy zamykają się sklepy. Będzie Galena, kino, teatr, nowa w formie hala sportowa, Rynek, Planty, park koło poczty, pieczołowicie odnowione kamienice i reprezentacyjne gmachy. Dopiero zaczyna się miasto.

   • “Nie jest blokowana, tylko inwestor chciał tam wybudować coś innego niż zezwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli przyniesie projekty zgodne z miejscowym prawem, to pozwolenia dostanie od ręki.” A mógłby Pan rozwinąć trochę ten temat. Jakie były plany inwestora, a co jest dopuszczalne w tym miejscu?

     • “Pisza sami do siebie a my may czytać te ich wypociny” A już było tak miło 🙂 Ty mnie Maksiu już chyba nie lubisz (chlip, chlip) 😉

     • ‘Projekt „Gospodarcza Brama Śląska etap I – Uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej” znajduje się na liście projektów Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Realizowany jest w partnerstwie przez Gminy: Będzin, Czeladź, Sosnowiec oraz lidera projektu – Jaworzno.

      Celem projektu jest uzyskanie wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej regionu śląskiego poprzez stworzenie infrastruktury dla rozwoju nowych przedsiębiorstw i usług służących osiągnięciu wzrostu gospodarczego i zwiększeniu zatrudnienia w nowych przedsiębiorstwach, rozwój technologiczny i innowacyjny, restrukturyzacja i dywersyfikacja działalności gospodarczej, zagospodarowanie terenów o różnorodnym pochodzeniu i charakterze (typu „greenfield” i „brownfield”).’

      Nie doczytałem tu o handlu, ale może mi na oczy poszło?!

     • Maksiu, a co to ma wspólnego z Galeną i galerią na terenach Kantego? Zaczynasz zachowywać się jak Art. – jak nie kijem go, to pałą, bo zabrakło Ci argumentów na tekst Hawkmoona 😉 A jak wam nie wyjdzie z otwarciem Kantego, to otworzycie cementownię w Szczakowej tak? 😉

     • Podlinkuj to otwarcie Kantego?! Pierd… Waść jak mały Kaziu, a mnie chcesz wpisywać w wasza retorykę! Bo przecież Ty się z Toszą nie znasz, nigdy się z nim nie widziałeś itp itd

      Miej dla nas odrobinę szacunku, my naprawdę wiemy ile jest 2×2:-))

     • “Bo przecież Ty się z Toszą nie znasz, nigdy się z nim nie widziałeś” No wyobraź sobie, że na razie nie miałem tej przyjemności 🙂 Ale chętnie wypiłbym z nim kiedyś kawę, np. jak już otworzą Galenę, bo podobają mi się jego pomysły na miasto 🙂

     • Panie Tomaszu, wyjaśnienia pana prezydenta mnie nie interesują!! Nie interesują mnie wyjaśnienia człowieka, który lobbował za prywatnym biznesem, bo uważam to za nie moralne!
      I jest to określenie najbardziej łagodne!! Proszę nam tu powiedzieć ile pieniędzy pochłonęło zadanie; park przemysłowy?!

     • Obserwator, zapraszam na kawę do Galeny za rok. Food Court będzie na piętrze, z widokiem na “Agorę Górników”

     • “Panie Tomaszu, wyjaśnienia pana prezydenta mnie nie interesują!! ” To po co zadajesz pytania? Tak tyko, żeby rzucić gównem w przeciwnika? Może coś się przylepi, jak nikt nie sprostuje.

     • Panie Boroński, niechęć do czytania tego co napisali mądrzejsi od pana, żle o panu świadczy. Nie słucha pan, nie rozumie nic, nie trafiają racjonalne argumenty. Jest pan zwykłym trollem. był pan zanim został zdemaskowany. I pozostał nim. Poświęcanie panu czasu jest jego stratą.

      Piszę w tej dyskusji przez szacunek dla czytających ją, a nie dla przyjemności konwersowania z panem.

     • “Obserwator, zapraszam na kawę do Galeny za rok.” OK. Dziękuję za zaproszenie. Przypomnę się tu za rok, jeśli do tego czasu jaw.pl nie padnie 😉

     • Nie uznaje się za najmądrzejszego panie Tosza, to pańska domena i pańskiego szefa;-) Być może za niedługo będzie pan miał okazje mi to powiedzieć wprost, byle odwagi panu nie zabrakło?;-)
      Jeśli nie chce pan podać kosztów zadania – park przemysłowy, to może pański konik, twarzą do autostrady?!

    • Nie dotrzymał narzuconych przez MPZP wymagań dotyczących intensywności zabudowy, geometrii elewacji (maksymalna długość) obsługi komunikacyjnej, etc. Niestety nie znam szczegółów. Wszystko było do poprawienia, lecz się już nie pojawił.

  • Są dwie drogi do rozstrzygnięcia czy to jest tylko moje odczucie. Pierwsza – cudowna, spędzenie nieskończonej ilości czasu i przekonywanie argumentami historycznymi, socjologicznymi, studiami przypadku, tak by pan Boroński zmienił swoje zdanie. Albo druga – odczekanie w spokoju jednego tygodnia i skonfrontowania wyniku wyborczego z opiniami.

   Zaletą demokracji jest to, że co jakiś czas pozwala czyścić przestrzeń publicznej debaty z samozwańców, beserwiserów, zasłużonych wiecznych “działaczy społecznych”, na których nikt nie chce głosować w normalnych wyborach. Doradzam zimną krew.

   • To nie tylko moje zdanie, to opinie ludzi którzy przeżyli gehennę z powodu tego typu inwestycji. Historyczne argumenty?;-) Pełno ich w internecie, ale wy wiecie lepiej…

    Zgadzam się z ta drugą, wybory rozstrzygną, ale skutków powstania nie zatrzymają! Epitety proszę sobie schować głęboko w kieszeń, bo nikt tu sobie zasług nie przypisywał i nie przypisuje! Chyba poza panem – związkowca i pracodawcy zarazem;-)

 5. Nie, Ty i twoje pomysły to miasto? Popuściłem z wrażenia. I to Twoje związkowe myślenie, ja, ja wiem najlepiej, ja, ja mam rację. Otóż gdyby tu cokolwiek od Ciebie zależało to w tym mieście były by tylko bazary, targowiska i gnój na ulicy.
  T. Tosza napisał prawdę. W centrum, ba w Jaworznie chyba nie ma ani jednego sklepu który był by konkurencją dla Galeny i na odwrót. W mieście nie ma ani jednego sklepu markowego, firmowego jakie to znajdują się w galeriach. Więc nic nie będzie upadać. No chyba, że jakiś spożywczak z Mickiewicza. Więc wciskajcie ciemnotę tym z PełO. Ale zaraz, zaraz przecież PełO to ochronka dla biznesu a galeria to inicjatywa prywatna. Pogubiliśmy się tak? I ostatnie. Galena to kilkaset miejsc pracy, podatki dla miasta, kino i miejsce spotkań dla mieszkańców (galeria i Planty)

 6. Tosza nie jest jakimś wizjonerem. Tosza po prostu widzi jak to miasto ma się dalej rozwijać. Jak są jakieś osoby które mają coś przeciw, to zapraszamy do rozmowy a nie do rozkurwiwki na forum. Może negocjator i człowiek wszystko widzący, jako doradca koło mojego bloku coś się odezwie. Zapraszam do dyskusji panie Leszku.

 7. Panie hawkmoon Pan jako dobrze poinformowany może zaprzeczy plotce jakoby Galena przybrała do budowy nie wykupioną działkę gminną. Tak mówią na mieście, ale zaprzecza temu wiarygodność i transparentność obecnej władzy ,więc niech Pan utnie te kłamstwa, że podobno jakoweś schody czy tam cóś?

 8. To czemu z przykrością? Prawda jest prawda, fałsz to fałsz, Pan to wie najlepiej. To nie musi być Panu z tego powodu przykro. To ludzie, gadają pierdoły, już ja im odpowiem. Donoszą różne bzdety , a to ,że ponoć rynek bez pozwolenia na budowę i bez zatwierdzonego projektu, a to że……………szkoda gadać ludzka niewdzięczność. Dobrze , że Pan jest i potrafi wszystko wyjaśnić

 9. Kim Jest Pan Daniel Dziewit ?
  “Dziś po wielkim biznesie pozostały koszmarne wspomnienia i dług sięgający 200 tysięcy złotych.”
  “Na moje nieszczęście nie zmierzyłem lokalu. Efekt? Płaciłem o 800 złotych miesięcznie więcej, niż powinienem.”
  “Biznesplan budował w oparciu o fałszywe dane.”
  całość:
  http://wiadomosci.onet.pl/slask/dramat-najemcow-galerii-handlowych-koszmarne-wspomnienia-i-dlugi/gxbv5

  Ja oczekuje wizyt w naszym mieście osób którym się udał biznes – niech się podzielą doświadczeniem jak skutecznie konkurować i wyjść na swoje.

 10. Dodam tyle, że spotkanie musiało być zorganizowane w godzinach dopołudniowych ze względu na prelegentów! Wielu przedsiębiorców nie mogło w ty czasie dotrzeć na spotkanie! Ale przekaz dotarł, uczciwy jasny i czytelny – decyzje niech każdy podejmuje sam!
  Pozdrawiam…

  • @Skorpion
   Czyli uważasz, ze biznesmen czy tez były biznesmen, nie możne być porządnym człowiekiem?;-) Chyba źle przeczytałeś artykuł Skorpionie, Daniel był kiedyś dzierżawcą w centrum handlowym – popłynął jak wielu innych w tym biznesie! Dzisiaj obnaża centra handlowe, ostrzega naiwnych ewentualnych dzierżawców…
   Czy to złe?!

   Melitta chciałaby usłyszeć pozytywy – zaprasza do dyskusji tych, którym się udało… Być może już wynajęła powierzchnię, być może ją wkurza czarny scenariusz przedstawiany przez Dziewita?;-) Tak odczytuje jej post:-))

   Uczciwością władzy powinno być pokazywanie zalet, ale i zagrożeń tego rodzaju przedsięwzięć!
   I tak tez się stało, jaworzniccy handlowcy sami zdecydują co dla nich dobre:-)) Daniel Dziewit to przestroga, przestroga człowieka który stracił bardzo wiele przez galerię handlową! Takich ludzi są tysiące – jaworznickiej Galeny nie da się zatrzymać, ale można złagodzić skutki oddziaływania!

  • Gdyby Daniel Dziewit był kimś, do kogo nie mam szacunku, nie wypowiadał bym się na jego temat – ani też nie zostałby zaproszony do Jaworzna!
   Jestem wolnym człowiekiem, myślę i mówię to co chcę – a nie to co potrzeba!

   Wypowiedziałem się na łamach prasy, te dwa nurty ( biznesowy – pracowniczy ) da się pogodzić! W wielu przypadkach, w wielu firmach jest wzajemny szacunek i zrozumienie! W wielu, jest tragicznie – rząd jaki by nie był, systemowo nic nie zmieni, bo na końcu stoi człowiek!

   Tak jak napisałeś – dobry lub zły?! Albo ma szacunek do ludzi, albo szanuje tylko pieniądz?! Szeroki temat, nie da się do niego odnieś ot tak w kilku słowach!
   Pozdrawiam…

 11. Ale to co napisałem nie oznacza, ze pracownicy są święci i bez winy!
  Obserwowałem na własne oczy jak swoimi działaniami, rozbierali dużą firmę niemal na części. Kradli paliwo, potrafili zepsuć sprzęt wartości kilkuset tysięcy na którym pracowali, tylko po to, by dostać dzień, lub dwa dni urlopu!
  To naprawdę bardzo złożony temat!