REKLAMA

Tak w skrócie można podsumować spotkanie dr. inż. Grzegorza Sierpińskiego, adiunkta Politechniki Śląskiej z jaworznickimi działaczami społecznymi, które zorganizował poseł Wojciech Saługa.
Dyskusję poprzedził wykład naukowca na temat sposobu rozwiązywania problemów komunikacyjnych w dużych miastach, gdzie jednym z nich to brak miejsc do parkowania, co szczególnie dotyka Jaworzno.
Dyskutanci otwarcie wskazywali na popełnione błędy przez magistrackich urzędników przy rekonstrukcji systemu transportowego miasta. A wszystko za sprawą przyjęcia przez nich błędnych założeń. Bo nie tak miało być – mówili.
Chodzi szczególnie o fakt, że Silbert po objęciu władzy nie planował wielkopowierzchniowych sklepów w centrum miasta, a na Janie Kantym miała powstać strefa przemysłowa. Projektanci zatem, do budowy dróg przyjęli zupełnie inne założenia, bo jak wiemy wszystko poszło na opak. Tam, gdzie nie miało być hipermarketów, to akurat tam powstały. Ruch samochodowy zatem rozłożył się zupełnie inaczej niż wynikało z wcześniejszych założeń.
Okazuje się, że sprawa nie jest łatwa, aby układ komunikacyjny Jaworzna teraz naprawić. Ale nowa ekipa wraz ze specjalistami jest chyba w stanie temu podołać. Stara ekipa raczej nie, bo idzie w zaparte i nie przyznaje się do popełnienia kosztownych błędów komunikacyjnych.
Zatem wtorkowe spotkanie jest dobrym prognostykiem, że są w Jaworznie kompetentni ludzie, którzy mogę temu wyzwaniu podołać.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

73 KOMENTARZE

 1. “Ale nowa ekipa wraz ze specjalistami jest chyba w stanie temu podołać. Stara ekipa raczej nie, bo idzie w zaparte i nie przyznaje się do popełnienia kosztownych błędów komunikacyjnych. Zatem wtorkowe spotkanie jest dobrym prognostykiem, że są w Jaworznie kompetentni ludzie, którzy mogę temu wyzwaniu podołać.”
  Nie wiem ile wam płacą ze te bzety ale zchodzicie na psy z tą propagandą…

 2. Hipermarkety w mieście akurat powstawały ze sporymi parkingami, więc w tym przypadku problemu z zaparkowaniem nie powinno być. Chyba, że ktoś zna przypadki przepełnionych parkingów tego typu?
  Trudno powiedzieć, czy w centrum miasta jest problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. Według ostatnich wieści na Pocztowej wolne miejsce można zazwyczaj znaleźć. Jeśli jednak gdzieś nie można znaleźć miejsca do zaparkowania, to ten problem już dawno powinien być rozwiązany przez wprowadzenie odpowiednich opłat. Tylko obawiam się, że miasto tego nie załatwi, jeśli mieszkańcy nie zaczną się ich głośno domagać.
  Problem z parkowaniem samochodów w Jaworznie, owszem, jest. Taki, że chodniki są przez nie regularnie blokowane i niszczone. I za rozwiązanie tego problemu powinna się czym prędzej zabrać straż miejska i policja, a nie tylko “naklejkarze”.

 3. A jakieś konkrety? Jakie błędy popełniono? Co powinno wyglądać inaczej i jak? I w końcu czy chodzi o miejsca parkingowe czy szkielet transportowy? Jaka nowa ekipa ze specjalistami i jak chcą podołać i właściwie czemu? I dlaczego nie będzie to łatwe?
  Niczego nie dowiedziałem się z tego materiału. Prócz oczywiście tego, że gdzieś było jakieś spotkanie z “jaworznickimi działaczami społecznymi”, że Silbert jest BE, a nowa ekipa na pewno będzie super i naprawi jakieś błędy.
  Jawna agitacja polityczna.

 4. Dzisiaj na Pocztowej po 14.00 z parkowaniem nie było najmniejszego problemu, i tak jest codziennie. Jak się chce podjechać pod klamkę wejścia do “własnego biznesu” to opasły byznessmen ma problem. I ku…a bardzo dobrze, ja chcę chodzić, spacerować po rynku, centrum, a nie uważać na jerzdźące samochody byznesmenów !!!!

 5. Ależ niesamowita manipulacja. Zwrocie Państwo uwagę – materiał jest o tym, że naukowiec od transportu mówił o tym jak rozwiązywać problemy komunikacyjne. Ale to nie naukowiec a uczestnicy spotkania – wskazywali na jakieś drastyczne błędy. A wydźwięk jest taki, ze to fachowiec krytykował. No cóż. Wszystko źle, tylko PO nas uratuje.
  Naukowiec mówił zapewne o rozwijaniu komunikacji publicznej, ograniczaniu dostępu komunikacji indywidualnej do śródmieścia. Promowaniu transportu szynowego i rowerów. Bo to są jedyne sposoby na zatłoczenie dróg. Dodatkowo wspomniał oczywiście wprowadzanie stref płatnego parkowania, które natychmiast skutkują powstawaniem wolnych miejsc do zaparkowania, mowil o kameralizacji ulic, zwalnianie ruchu, sklanianiu ludzi by podróże krótsze niż kilometr realizowali na nogach, nie samochodem. Czyli poszerzaniu chodników kosztem jezdni. O buspasach tez pewnie było? Prawda?
  Oczywiście bzdurami odredaktorskimi jest twierdzenie, ze Studium Komunikacyjne z 2003 roku nie przewidywało potencjałów ruchowych galerii handlowej w centrum ani generatorów ruchu na Kantym. Przewidywała. to był jeden z ważniejszych elementów planowania ruchu w centrum. I można sprawdzić bo te dokumenty są dostępne dla każdego. Dane z pierwszego studium były poddane analizom drugiej edycji Studium w 2012 roku. Wówczas juz dokładnie było wiadomo jak odbywał się będzie ruch w obu tych miejscach. I nowe Studium je weryfikowalo. Stąd konieczne inwestycje w wydajny transport publiczny i dokończenie budowy obu obwodnic, by juz ostatecznie wypchnąć wewnętrzny, miedzydzielnicowy tranzyt na układ zewnętrzny. Nowe studium potwierdziło również zasadność wszystkich zrealizowanych inwestycji.
  Oczywiście poprawki są przy tak rewolucyjnych zmianach zawsze wskazane. Nie da się wszystkiego przewidzieć. I takie zmiany są realizowane. W najbliższych miesiącach pojawi się zielona fala na obwodnicy Dąbrowy Narodowej. Bo są juz techniczne możliwości.
  Kłamstw w materiale jakichs drastycznych nie ma. Przed sądem redaktor nie będzie musiał odszczekiwac. Ale manipulacja jest drastyczna. Choć przy okazji doskonale widoczna. Materiał powinien być opatrzony logiem komitetu wyborczego.
  Z drugiej strony biada miastu jeśli mieliby się nim zajmować ludzie, którzy maja poglądy na transport będące w całkowitej opozycji do tego co mówił pan dr Sierpiński. Ciekawe czy dpusciliby jedzenie i parkowanie na Rynku.
  Wielka prośbą do lokalnych działaczy PO – jak juz zapraszacie fachowców z zewnątrz, to nie robcie zamkniętych spotkań. Dopuście do nich mieszkańców. Mamy społeczeństwo mocno juz obywatelskie. I znające się na rzeczy. Trzeba z nim współpracować a nie bać . Choć całkiem niedawno jeden z waszych działaczy lokalnych o zwyklaych mieszkańcach korzystających z autobusów powiedział – plebs. Jeśli w głębi duszy tak uwazacie, to zrozumiała jest zamknietosc tych spotkan.

  • Przecież te “redaktory” nie piszą o tym co było istotą spotkania i koncepcjami, informacjami, tylko promuje PO Śmigielskiego i Saługę. ” redaktory” będą zawsze pisały przeciw. Wczoraj słuchając wywiadu Jędrusika z Bartyzel, włosy na głowie mi się jeżyły, jak można takie brednie na temat geosfery opowiadać , dinozaury, park jurajski, oczko wodne (to mnie rozbawiło do łez) i dinozaur na którego zwykło się mówić notozaur. Do wywiadu wypadałoby się nieco przygotować, a tak śmiech i niedowierzanie wśród zainteresowanych. Reasumując o geoparku nie potrafią poprawnie napisać, a o strukturze, komunikacji i krwioobiegu miasta – to już wyższa szkoła jazdy.
   .

  • Hawkmoon , ja się zgadzam na wydanie z moich podatków pieniędzy na wynajęcie i sfilmowanie wywiadu z fachowcami którzy obalą prawdy i mity dotyczące rozbudowy Jaworzna. Skoro jeden fachowiec był w stanie wykazać, że kasa poszła w błoto, to wy jako urzędnicy udowodnijcie wszem i wobec, że wydawane pieniądze są pod kontrolą, dobrze inwestowanie i wydawane nie na prywatne cele ale dla społeczeństwa. Ja wiem, że można się tego dowiedzieć z medialnych informacji, ale może taki jeden film rozjaśni umysły te najbardziej zaciemnione. Z mojej strony oferuję , jak coś robiliście źle, to za darmo zrobię Ci hak, którym się puszki po piwach wyciąga ze śmietnikowych kontenerów. Wiadomo w jakim celu. Możesz na mnie liczyć.

 6. Obejrzałem dokładnie materiał i zauważyłem dobry tekst (schemat) wyświetlony na slajdzie. Na tyle dobry, że postanowiłem go przepisać i wstawić tutaj (w nawiasach dodałem też podpowiedzi wyjaśniające fachowe terminy), aby można było łatwiej go przeczytać.
  ——————–
  Osiągnięcie zmian podziału modalnego ruchu (tzn. proporcji, w jakich odbywają się podróże poszczególnymi środkami transportu)

  I. Ograniczenia ruchu samochodów osobowych:
  – płatne miejsca postojowe
  – środki uspokojenia ruchu
  – opłaty za wjazd do centrum
  – strefy zamknięte dla ruchu

  II. Rozwiązania wspierające transport alternatywny:

  Car pooling (http://pl.wikipedia.org/wiki/Car_pooling)
  – wydzielone pasy
  – zniżki w opłatach parkingowych
  – zniżki w opłatach za wjazd do stref płatnych

  Miejski transport zbiorowy
  – wydzielone pasy dla autobusów
  – właściwe kształtowanie peronów i zatok
  – priorytet na skrzyżowaniach
  – inne rozwiązania z zakresu telematyki transportu
  – optymalizacja tras przejazdu
  – czytelna polityka taryfikacyjna i wspólny bilet

  Rower jako środek transportu miejskiego
  – spójne i bezpieczne trasy rowerowe
  – bezpieczne parkingi dla rowerów
  – koncepcja roweru miejskiego (publicznego)
  ——————–

  Cóż tu dodać – oby jak najwięcej z tych metod było wcielonych w życie.

  Aha, fajnie by było, jakby prosamochodowa “frakcja” z SSC to skomentowała. Nikt nie jest chętny do przekonywania, że Jaworzno to nie metropolia, więc miasto powinno być podporządkowane samochodom, jak na lata 60-te przystało?

 7. To jest to o czym Wam mówiłem, robicie wszystko na tzw pałę, byle było… Pamiętam dyskusje na tym forum o przebudowie rynku, pialiście jaki to piękny jaki praktyczny… Że ludzie powinni inwestować, otwierać kawiarenki, puby itp itd:-)) Zapytałem gdzie mam zaparkować gdybym przyjechał załóżmy z Ciężkowic na kawkę i ciacho, i tu zaczęły się schody, bo odpowiedzieć nie potrafiliście! Mocno obywatelskie towarzycho samych swoich, zakrzyczy wszystko i wszystkich!! Właśnie na tym forum a nie na innym, nigdy nie zauważyłem byście komuś przyznali racje, kto nie należy do opcji Silbertowsko-Pisowskiej! Ale przynajmniej wiem, o której mam podjechać na pocztową by zaparkować;-))

  • Ja nie naleze do grona, ktore wymieniles. Ani raz na obecnie panujacego nie glosowalem, na jego JMM jak i na pis podobnie.

   Bledy wytykam obecnie rzadzacym na kazdym kroku. Hawk moze potwierdzic, ze wiele cierpkich slow uslyszal/przeczytal, user1 moze potwierdzic jak i wiele innych osob. Nie jestem w tym odosobniony. Robi tak wiele osob z SSC.

   A obecna opozycja mimo, ze na niektorych z nich glosowalem, na kolejny moj glos raczej nie ma co liczyc.

   Natomiast redakcje prosze o przedstawienie co konkretnie zostalo zrobione nie tak. A najlepiej o pelny zapis spotkania aby kazdy mogl wyciagnac swoje wnioski. Bedziemy wiedziec co mowil prowadzacy, co mowili mieszkancy a co radni.

   • Wiesz, pewnie cierpko się im robiło o twych postów, ale jakoś sobie nie mogę przypomnieć;-)) A mnie jakby Silbrtowcy mogli, to by podgryźli;-)) Więc głosuj jak chcesz, żyjemy w wolnym kraju, lecz w zniewolonym mieście, i ten układ trzeba rozbić!!! I wież mi, nie jestem odosobniony w tym sposobie myślenia! Żeby było śmieszniej słowa ‘ten układ trzeba rozbić’ pochodzą od ludzi związanych z PiSem, a więc z ludźmi którzy są przy władzy w mieście;-) Twierdzą, że w Jaworznie prawdziwego PiSu nie ma! Ja się nie znam, nie znam tych politycznych układanek, ale coś jest na rzeczy!

 8. Minimus75 znów dal głos. Z tymi glupotami nikt nie chce dyskutować. W Sylwestra na rynek PRZYSZŁO sześć tysięcy ludzi. Codziennie na niego przychodzą setki i tysiące. Podjezdzaja i mparkuja na Narutowicza, pod halą i na Pocztowej. Przyjeżdżają również rowerami i autobusami. 11 linii przebiega między kościołem a Rynkiem.

  User slusznie slajd przepisał. Potwierdziły się tym samym wszystkie moje przypuszczenia o treści wystąpienia prelegenta. Chyba nie znalazł wspólnego języka z działaczami partyjnymi. Oni na pewno maja dokładnie odwrotne poglądy niż on.

 9. Nie zbyt mądrzy redaktorzy znów dali głos. I znów dali plamę przeinaczając, manipulując. Najśmieszniejsze jest to, że Silbert wykonał studium komunikacyjne zlecone jeszcze w przetargu przez prezydenta Tarabułę. Wyniki studium zaakceptowała koalicja PO, PIS I JMM wspólnie budując nowy szkielet komunikacyjny. To jest chore. Kogo w takim razie chore z nienawiści redaktory oskarżają? SLD które ogłosiło przetarg na studium? Czy PO i SDJ które to realizowało do drugiej połowy 2013r? razem z JMM i PIS. Kogo próbujecie wpuścić w maliny. Głupców szukacie. Żenada. Upadliście niżej niż bruk. Nie lubię Warszawskiego PISu i Błaszczaka. Ale dobrze powiedział Matysikowi. A mianowicie. Znamienne słowa Posła Błaszczaka “Pan mi na dziennikarza nie wygląda, przepraszam, ja trochę doświadczenia mam, ale na dziennikarza to pan mi nie wygląda” – mówią same za siebie – Matysik ma chyba problemy zdrowotne. Zacni ludzie z PO (tacy też są) się sprzeniewierzyli.

 10. Platforma nie dość, że schodzi na psy ze swoimi aferami to jeszcze schodzi do podziemia. Ile osób słyszało o tym spotkaniu? Ile osób jest na nim obecnym? Kto miał wejście na to spotkanie? tylko baronowie i członkowie partii? Dlaczego nie widać na tym spotkaniu mieszkańców? Dlaczego nikt nie informował o tym, ze spotkanie będzie miało miejsce? Czyżby Saługa i Smigielski bali się trudnych pytań o afery z jakie platforma wywołała w ostatnim czasie na śląsku i nie tylko na śląsku? Co się stało z kolejami śląskim? Co GPW? Pan Śmigielski narobił bałaganu w województwie, a teraz chce narobić bałaganu w Jaworznie?

 11. Felery:
  Niestety, idea projektu MTdA, ale w szczegółach tragedia.
  – Droga do Jelenia (jednak raczej niepotrzebna)
  – likwidacja ronda na Osiedlu
  – kładka na Chopina
  – likwidacja przejścia podziemnego w centrum koło Cechu,
  – fatalny nadzór inwestorski (dowód: nowy remont chodników, które mają kilka lat przy UM). Tragedia.
  – Odcinki dla rowerzystów przy nowych drogach. Przeważnie masakra. Od centrum do Os. Stałego.

  Transport lokalny powinien pójść w kierunku autobusów elektrycznych oraz promieniście rozłożonych linii autobusowych umożliwiających sprawną przesiadkę.
  O dworcu kolejowym w Szczakowej można zapomnieć. Nie opłaca się tam robić linii tramwajowej czy też jechać tam, by przesiąść się na PKP do Katowic czy Krakowa. W tym czasie busem dojedziemy do tych miast szybciej. Tym bardziej po powstaniu w DTŚ.
  Silbert i jego ludzie stracili wizję miasta. Zapomnieli o dzielnicach i ludziach.

 12. Już rok temu pisałem, że jaw.pl i co tydzień to szczekaczka Platformy Obywatelskiej to niektórzy mieli wątpliwości. Dzisiaj Józek chałturzy jako lektor platformy, Saługi i Śmigła. Może skapną jakieś ogłoszonka od Buzka przy wyborach do europarlamentu. Saługa szefem sztabu to nawet sztuczkę cyrkową Józek odstawi.

 13. Czyli mieszkańcy Podłęża i okolic Kantego powinni mieć za złe Silbertowi, że nie ulokował im pod oknami zakładów przemysłowych tylko markety? A zakłady wywalił na margines miasta? Komuś chyba sufit spadł na głowę.
  Ciekawe czy dr. inż. Grzegorz Sierpiński wie, że swoim dorobkiem naukowym firmuje polityczne gierki o miejsce na lokalnych salonach dla kilku “elytarnych” spadochroniarzy? Z tego co słucham i czytam to wykład wykładem a dyskusja swoją drogą się potoczyła. Już kilka osób najadło się wstydu przez “troskę redakcji”. Po radcy Chuderskim będzie dr Sierpiński? Gratuluję.

 14. Fajnie, że o takich spotkaniach informacja pojawia się po fakcie…

  Ale nic straconego proponuję Szanownej Redakcji zorganizować spotkanie publiczne, na którym uwagami wymienią się fachowcy: z katowickiego Inkomu, twórcy Studium Komunikacyjnego miasta Jaworzna i dr inż. Sierpiński. Myślę, że z pomocą posła Saługi jest to bardziej niż możliwe.

  To jak, Szanowna Redakcjo? Podejmiecie temat?

 15. JawoJawko nie siej propagandy bo ….. pieprzysz
  1.Na jakiej podstawie twierdzisz że droga do Jelenia jest nie potrzebna? Jelenia? a co ze strefą przemysłową koło Jelenia? Firmy te obsługują ciężkie TIRy, miały dalej jeździć wąskimi drogami przez dzielnicę? O czym mówisz. Miasto za drogę zapłaciło kilka milionów, ponad dwadzieścia kilka dała UE.
  2.Rondo na OST pasowało do starego przebiegu DK. Przez nowy ślad drogi trzeba by było objeżdżać 3/4 ronda co na rondzie dwupasowym jest złe i niebezpieczne. Dzisiaj nikt takiego ronda nie dopuszcza do odbioru. Na Katowice jeździło by się jednym wewnętrznym pasem. Więc chyba nie wiesz o czym piszesz. Tylko na Kraków były by wykorzystywane dwa pasy na rondzie.
  3.Co jest z kładką nad Chopina? Źle że ludzie mają bezpieczne przejście na TŚ? Lepsze były światła, wstrzymywanie ruchu i ryzyko potrącenia? Ciekawy pogląd. To że czasem się zepsuje winda oznacza negację kładki?
  4.Po co przejście podziemne koło cechu? skoro ludzie tamtędy i tak nie chodzili? Tam była melina. Widzisz przecież że rynek, ul Mickiewicza i galeria będą spójne. To miejsce ma być dla ludzi a nie samochodów. Odcinek ul Grunwaldzkiej od ronda WOŚP do Mickiewicza będzie dla samochodów zamknięty. Otwarty dla komunikacji miejskiej i ludzi. Wejście do galerii ma być z poziomu ulicy a nie z poziomu nory (przejścia podziemnego) Zupełnie czym innym są przejścia na Leopoldzie i OST. Spełniają inne zadanie.
  5.Zgadzam się. Z nadzorem inwestorskim jest różnie i nie zawsze dobrze. Eurovia która wygrywała przetargi przyzwyczaiła urzędników do dość dobrej jakości. I ….. urzędnicy osiadli na laurach. Przy Drogopolu się tak nie da, trzeba ich mocno pilnować, przy części chodnikach w centrum też nza późno wychwycono błędy. To fakt z którym nikt nie dyskutuje.
  6.Druga zgoda. DDR od Leopoldu do OST to porażka UM i wydz. Inwestycji. Na szczęście jest wola naprawy tego i wydz. Inwestycji rozpoczął prace projektowe przebiegu a później budowy DDR od centrum do wszystkich dzielnic. Mają być nowe DDRy i autostrady rowerowe częściowo z chodnikami dla pieszych. Możesz wziąć w spotkaniach udział. Są chyba w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

  Czy linia tramwajowa się będzie opłacać do Szczakowej to się okaże. Wszystko będzie zależeć od E-30 i popytu.

  • Dlatego stadion lekkoatletyczny w Szczakowej ożywiłby dzielnicę. Może też dałoby się urwać coś z UE przy okazji jakichś programów dotyczących rewitalizacji starych osiedli i terenów poprzemysłowych. “Getta” trzeba zmieniać w przyjazne dla ludzi środowisko. A rozwój E-30? W końcu te obsadzone dyrektorami z partyjnego nadania, państwowe spółki ktoś weźmie za pysk. Albo dopuści konkurencję. Parę lat temu organizowałem w Jaworznie spotkanie z kolegami, którzy musieli dojechać praktycznie każdego zakątka Polski. Byli mieszkańcy Szczecina, Trójmiasta, Poznania, Warszawy, Wrocławia, Podhala i z Podkarpacia. Większość dotarła na miejsce pociągiem z przesiadką na inny pociąg w Katowicach lub Krakowie. Dlaczego nie autobusem? Bo nie trzeba się było ruszać daleko poza dworzec kolejowy.
   Gdzieś czytałem, że ludzie boją się aby Jaworzno nie stało się miastem-sypialnią. Chcą “zakładów pracy”. Ale jakich? Przemysł ciężki? Ta śpiewka była modna za czasów kolejnych pięciolatek gdzie ZSRR potrzebował za gówniany grosz wydoić nas z węgla i stali. Trzeba by takie pytanie zadać mieszkańcom Niedzielisk przy ulicy Szczakowskiej. Albo wypoczynek albo upierdliwy ruch ciężki pod oknami. Typowa dzielnica Jaworzna to jakieś kilka tysięcy mieszkańców. EJ III w czasach swojej świetności zatrudniała kilka tysięcy pracowników. To tak dla zobrazowania dlaczego nie da się przy każdej dzielnicy postawić elektrownii 😉 Miasto sypialnia to raj dla drobnych przedsiębiorców, usług, rozrywki i konsumpcji. Nawet jak ktoś kupuje u nas w sieciowych marketach to wypłaty dostają pracujące w nich jaworznianki lub jaworznianie. I tutaj najważniejsze: sklep, kino, knajpa czy pan Zdzicho montujący anteny, żeby przeciętny pracuś mógł zrelaksować się przed TV z piwkiem w dłoni to też zakłady pracy.
   Oczywiście nie ma mowy o likwidacji kopalń lub elektrowni. Niemniej trzeba być świadomym, że zasoby paliw kopalnych są ograniczone zarówno ilościowo jak i ekonomicznie. Za pokolenie lub dwa po kopalniach obecnego Tauronu mogą pozostać tylko zapadliska i szkody na domach mieszkańców, których naprawy nie będzie miał kto sfinansować bo spółki poprzekształcają się w nowe twory. Na szczęście nie będzie to już mój problem.

   • Stadion tam pasuje jak pięść do nosa, inwestycja by poszła na marne, umarła by tak jak umiera ta dzielnica! Wiesz polubiłem Cię trochu co w tym gremium należy do rzadkości, więc nie pisz o tych hipermarketach i o ich zaletach bo zmienię zdanie! Jeśli jesteś tak dobrze poinformowany, to napisz nam mieszkańcom ile tam kasy poszło by uzbroić i zaprojektować tereny po Kantym?! Silbert, bił w bęben o nazwie Park Przemysłowy przez ładne kilka lat, a to kosztowny bęben!! By później sprzedać grunty handlarzom a Ci odsprzedali je z zyskiem pod hipermarkety. Mylę się?!

    • Maksminus-75, nawet jeśli zamiast zakładów przemysłowych powstały tam markety (za mała powierzchnia na hiperm.) to zważ jakie. Do tej pory za materiały budowlane w znikomym wyborze płaciliśmy słono na miejscu albo co większość czyniła jechaliśmy za Przemszę i tam zostawialiśmy zarobione ciężko pieniążki. Jakiś czas temu widziałem ogłoszenie o naborze do pracy w nowo otwieranym jaworznickim Majstrze. Czyli co najmniej kilkanaście rodzin skorzysta bezpośrednio na lokalizacji a kilka tysięcy pośrednio. Osobiście wolałbym pod oknami Biedronkę, Bricomana, Majstra niż zakład produkcji nawierzchni bitumicznych czy jakieś centrum hurtowo- dystrybucyjne do którego non stop dojeżdżałyby kontenery. Sztuką jest zmienić zdanie gdy widzi się skuteczniejszą alternatywę niż brnąć w z góry ustalony schemat w obawie, że ktoś zarzuci niekonsekwencję w działaniu.
     A uzbrajanie terenu? Pierwsze słyszę.
     I nie skreślaj Szczakowej. To, że rządzący rozwalili nasze koleje nie oznacza jeszcze, że nie uda się kiedyś przywrócić normalności. Szczakowa jest na jednym ze szlaków łączących duże miasta na zachodzie kraju z dużymi miastami na wschodzie. Są tam pieniądze, które można wyciągnąć ale nie przy tej strukturze zatrudnienia. Potrzeba mniej dyrektorów a więcej kolejarzy. Ot co.

 16. Maksimus jak coś pierdnie to tylko płakać. Coś usłyszy, coś beknie i głupka z siebie robi. Ale to jego problem. Otóż kolego jedyne co Twój nie lubiany Silbert zrobił na Kantym to kawałek drogi, kanalizację zapewne wodociąg i elektrykę ze słupami przy drodze za unijne pieniądze ot co. Bo to do miasta należy. Wszystkie działki, te zabudowane i nie zabudowane nie należą do miasta. Teren w kierunku Leopoldu od Szczakowskiej należy do prywaciarza. Część kupiła Biedronka i Majster, resztę inwestor z Małopolski. Na prawo od Szczakowskiej teren należał do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. I od niej kupił Bricoman i Jysk. I ta wiedza jest ogólnie dostępna. Miasto Jaworzno jak i tysiące innych miast jeśli chce pozyskać inwestora zbroi swoje tereny budując drogi, rury, kable, oświetlenie itd I o co masz pretensje, że miejsca pracy są tworzone a mieszkańcy po farbę, panele, kabel, farbę, śrubkę, wannę, kibel nie będą musieli jechać do Sosnowca czy Katowic. A przeznaczenie tego terenu w MPZP klepnęła również Twoja popaprana PO. Idź i tam się wyżalaj.

  A stadion o milion razy bardziej pasuje do Szczakowej niż Podłęża. To najbardziej poroniony pomysł jaki można wymyślić. Ale co się dziwić jak na niego wpadło PO i WDJ. A dlaczego się nie wypowiesz jakie mają zdanie mieszkańcy Podłęża na pomysł Twoich idoli? Głupio Ci że nie pozostawili na tym pomyśle suchej nitki? że nie chcą słyszeć o żadnym stadionie w parku? że tylko chorzy na głowę radni mogli to wymyślić. Róbcie dalej wbrew ludziom żeby tylko zaspokoić swoje ambicje. I wy macie czelność nadawać na Silberta?

 17. Mój idol ojciec to Tadeusz;-) Szkoda,że sobie Silbert z Kaczmarkiem nie przypomnieli o Szczakowej nieco wcześniej, tylko wtedy gdy koło dupy się pali i trza walczyć o wyborców;-) Gdyby ten wiecznie uśmiechnięty Tadeusz, mniej się śmiał a bardziej był konsekwentny, było by tam może ciut inaczej! Teraz już się nie silcie, że coś chcecie zrobić, przyjdą inni i zrobią! Wam już mówimy pa pa pa;-))

 18. Gladiatorze Maximusie, po co dyskutujesz z tym chłamem SS. Przecież oni wszystko wiedzą najlepiej.To ludzie za którymi prócz beczki wazeliny nie stoją żadne racjonalne argumenty.Nie przyjmą żadnego odmiennego punktu widzenia.Przecież nie pójdą do pracy, bo tą ostatnią się brzydzą.W imię swojego guru zaszczekają wszystko i każdego.Zrozum to i daj sobie spokój.Niech czytają tą tak bardzo przez nich kiedyś lubianą ,a dziś znienawidzoną gazetę i niech sobie piszą te bzdety jeden do drugiego.Osąd ich wypocin i tak należy, dziś jeszcze niestety, dla tego miasta, do borzyszczów SS.Merytoryczna dyskusja z betonowym mózgiem dr.TT, specjalistą od dróg,studium uwarunkowań,inwestycji,finansów,prawa,fizyki matematyki,medycyny i czego tam jeszcze, jest niemożliwa.Człowiek tak wielokierunkowo wykształcony, z wieloma fakultetami, erudyta, jest poza zasięgiem rozumowania normalnych ludzi.
  Poczekaj Maximusie do wyborów.Czas ich się kończy,czują to i jak tonący chwytają się brzytwy.
  Już niebawem będziemy słyszeć zamiast na dziś jeszcze butnego szczekania, żałosny skowyt. A coś mi mówi,że jakoś to przeżyjemy.

 19. ‘Już niebawem będziemy słyszeć zamiast na dziś jeszcze butnego szczekania, żałosny skowyt. A coś mi mówi,że jakoś to przeżyjemy’. Podzielam ta opinię:-)! Lubie ich nerwy, lubię gdy się plują i obnażają;-) Guner mnie myli z kimś innym, celowo lub nie;-) Próbując rozszyfrować moje DNA:-)

 20. ten czas to nadchodzi od dnia kiedy sie tutaj pojawiles. I smiem watpic ze kiedys nadejdzie. Dalej pogrywasz w swoje polslowka i polprawdy. Tylko teraz, coraz czesciej sie zakrecasz, i probujesz sie wypierac jak cos wiecej sie wygadasz

 21. Jesień tego roku, wiec spoko! Sorry Guner ale jesteś głupi jak but, skoro sadzisz, ze jesteś mądrzejszy od swego adwersarza, więcej skromności, i trochu spostrzegawczości!! Buta i pycha, zapatrzenie w koniec własnego nosa, to cechy waszego idola Pawła S.,Widzę, że wam wszystkim się udziela to samo;-) Wyluzuj brachu:-))

 22. gunner,domyśliłem się do czego pije podstarzały lanser z Sądowej, ale rozwaliła mnie logika, składnia i ortografia jego wypocin 🙂

  BTW odkąd przeczytał, że jego passek przed knajpą jest zagrożony karną naklejką, zaczął w końcu przepisowo parkować.

 23. Ha, kundle zapchlone rozszyfrowaliście mnie -tak wam się zdaje? Za małe te wasze móżdżki utopione w wazelinie.Za krótkie to wasze wścibstwo i donosicielstwo. Każdego chcielibyście szkalować, opluwać i gnoić pod płaszczykiem my niewinni to nasza krzywda . Mam nadzieję,że gość o którym piszecie dowie się o tym i dobierze wam się do zapchlonych d.p

  • Swoją drogą człowieku (cóż to chyba za dobre określenie, ale nie mam zwyczaju ubliżać) takie komentarze, którymi ostatnio raczysz portal nie wnoszą nic poza obelgami i ubliżaniu adwersarzy. Twój język świadczy tylko o Twojej maleńkości, i braku jakiejkolwiek kultury i przyzwoitości, jesteś jak pospolity rozrabiaka, dużo i bez sensu mówisz, a niewiele robisz. Swoimi wypowiedziami określasz sam siebie, z takim “człowiekiem” nie ma co podejmować dyskusji, obiad bym zwrócił, a żonka świetny dziś robi więc byłoby go szkoda. Miałem Cię za bardziej poważnego człowieka, a tu cóż rozczarowanie, i my taką władzę mielibyśmy popierać, która swych przeciwników kundlami nazywa – wybacz to już nawet nie jest śmieszne.

   • No cóż, nie pamięta wół jak cielęciem był;-) Ubliżałeś mi na tym forum i to ładnie, lecz ja ponad to jestem brachu;-) Gdy facet Tobie pojechał po majtkach, tu Cię muszę zacytować; ‘Twój język świadczy tylko o Twojej maleńkości, i braku jakiejkolwiek kultury i przyzwoitości, jesteś jak pospolity rozrabiaka, dużo i bez sensu mówisz, a niewiele robisz. Swoimi wypowiedziami określasz sam siebie, z takim “człowiekiem” nie ma co podejmować dyskusji, obiad bym zwrócił, a żonka świetny dziś robi więc byłoby go szkoda’ Piszesz, że czujesz się jakoś dziwnie?:-) Ech pisiory, upadłe pisiory… Ale być może za niedługo się to zmieni!

 24. ….”W przypadku gdy jakakolwiek osoba odwiedzająca portal jaw.pl czuje się urażona zamieszczonymi komentarzami i ogłoszeniami na stronach naszego portalu może zgłosić się do Nas z prośbą o ich usunięcie. Zależy nam na kulturalnej wypowiedzi i komentarzach które nie ubliżają żadnej osobie, a niosą ze sobą tylko konstruktywną krytykę. W przypadku takich próśb prosimy o kontakt drogą elektroniczną pod adresem reklama@jaw.pl“….

 25. Szanowny Grischamie, słusznie prawisz, szkoda tylko,że twoje cenne uwagi tudzież bezcenne pouczenia odnoszą się zawsze do tych,którzy w odpowiedzi na chamstwo, butę bezkompromisowość,obrzucanie błotem itp.stoją w opozycji do obecnej władzy, Jest demokracja i takie jej zbójeckie prawo,że są ludzie za i przeciw.Wy ludzie INP-go nie znosicie krytyki,choćby najmniejszej.Rozumiem was.Waszym zadaniem jest przekuć każdą porażkę w sukces, każdą winę w niewinność, każdego inaczej myślącego zdeptać, stłamsić, zmieszać z błotem nie przebierając w środkach.Natomiast jeśli znajdzie się ktoś kto używa do walki waszej broni.To już jest z waszego punktu widzenia niedopuszczalne.I wtedy wasze wyzwiska i inwektywy wobec adwersarza są w pełni uzasadnione.Wam wolno wszystko, a druga strona najlepiej żeby w ogóle nie zabierała głosu.To wy ustanowiliście język tych dyskusji .Miejcie więc pretensję do samych siebie.Oczywiście wolałbym dyskutować bez obrzucania się wulgaryzmami, nigdy nie twierdziłem,że mam monopol na racje.Zawsze staram się wnikliwie analizować rację innych,i przedstawiać swoje argumenty.No cóż, może przyjdzie czas,że i na tym forum zacznie się merytoryczna dyskusja bez podtekstów i rzucania gnojówką, czego sobie i w końcu Wam ludziom Silberta Życze.

  • Kto Ci pisał ten komentarz ?. Sam Jarosław Kaczyński ?. Naprawdę, wszystko poprzekręcane, jak to on ma w zwyczaju. Słowa otumanionego mgłą, helem i prochami człowieka. To ty i twoi koledzy z którymi sie zgadzasz, jak minimus czy inni mu podobni obrażają tu ludzi na forum !. Co ty za bzdety człowieku piszesz !, to wy piszecie i porównujecie ludzi do kundli, zawszonych przydupasów i gnojów. Nagle zacząłeś pisać jak nawrócony chrześcijanin, że wy grzecznie i inni to chamstwo. Oj chłopie, widać że masz poważną chorobę. Nazywa się schizofrenia. Idź do lekarz i się przebadaj !.

  • Kilkakrotnie ze sobą dyskutowaliśmy, i zawsze podkreślałem, że nie jestem człowiekiem Silberta – jedynie popieram kierunek, którym rozwija miasto, a to zasadnicza różnica. Jestem jednym z PLEBSU takim określeniem Tomasz Sędor (członek władz PO w mieście) nazwał mieszkańców korzystających z komunikacji publicznej.

   * PLEBS – to najniższa warstwa ludności miejskiej (najbiedniejsi), złożona m.in. z robotników, służby, żebraków i marginesu społecznego, a także czeladników i niewolników.

 26. A moim zdaniem jesteście skończonymi debilami wszyscy skoro się kłócicie miedzy sobą! Macie niepowtarzalną okazje by zrobić w swoim środowisku porządek! Tylko wam się wydaje, że jaworznicki PiS coś znaczy, tylko wam! Malikowa z tym bladym recytatorem robią i zrobią wszystko, by nikt z was nigdy się nigdzie nie przebił! Tak panowie, Darek Starzycki im pasuje jak nikt;-) Czesław ma rację, kiedyś Paweł Silbert gdyby mógł to pisiorów podgryzł!

 27. Grischamie, pragnę ci oznajmić,że tak mi daleko do pisu jak tobie do rozumu. Droga nie do przebycia.Przeczytaj swój ostatni komentarz tylko postaraj się to zrobić ze zrozumieniem,a potem idź się oczyścić.Zajmie ci to zapewne dość dużo czasu, ale może zdążysz do jesiennych wyborów.

  • Skoro już coś o komentarzu do dopnij się do tego o który ci chodz. Nigdzie nie napisałem, że masz po drodze z pisem, a mój ostatni komentarz jest kierowany do Żelichowskiego. Cóż nie mam ochoty z tobą dalej prowadzić dialogu bez jakiejkolwiek merytoryki z twojej strony, wytrzeźwiej i zacznij jeszcze raz. Ech po co ja się produkuję, to tak jak z obrazem i malarzem.