9352

Dodane 16 kwietnia 2013 Przez W Kategorii Archiwum

Miejski Rzecznik Praw Konsumentów w III LO

Nie daj się zrobić na szaro !
Co zrobić, jeśli z dopiero co kupionych butów odpadła podeszwa, a nowa suszarka spaliła się po drugim użyciu? O prawach kupujących mówiła młodzieży Krystyna Banasik, rzeczniczka praw konsumenta w Jaworznie, którą uczniowie III LO zaprosili na lekcję.

Konsumentami jesteśmy zawsze wtedy, kiedy kupujemy towary lub korzystamy z usług przedsiębiorców . Jako konsumenci mamy swoje prawa. „Władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi” – gwarantuje konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej.

Jeżeli sprzedawca lub producent naruszył nasze prawa czyli: -sprzedał towar uszkodzony lub niekompletny; towar nie miał ulotki w języku polskim; zepsuł się w ciągu 2 lat od daty zakupu albo nie działa prawidłowo – mamy prawo do reklamacji z tytułu niezgodności towaru z umową!

– Towar nie musi mieć gwarancji, żeby zgłosić reklamację. Gwarancja to dobrowolny przywilej od producenta – mówiła pani rzecznik.

Jeżeli zdarzyłoby się Wam kupić towar, który jest nie zgodny z umową, nie wahajcie się dochodzić swoich praw poprzez złożenie reklamacji. – Należy to zrobić u sprzedawcy, bo on odpowiada za towar- mówiła Krystyna Banasik. – Reklamacje możecie złożyć pisemnie, ale musicie mieć dowód sprzedaży czyli paragon.

Pani rzecznik zachęcała także do pobierania paragonów od kosmetyczek czy fryzjerów, co zdarza się rzadko.

9352
Krystyna Banasik odpowiadała także na pytania uczniów, które opracowali na lekcjach podstaw przedsiębiorczości. – Na tych lekcjach młodzież uczy się, jak być świadomymi konsumentami, a spotkanie z panią rzecznik utrwaliło w nich przekonanie, że mogą się bronić przed nieuczciwym sprzedawcą lub producentem.

Uczniowie wiedzą też, kto im może pomóc w sporze z nimi – powiedziała organizatorka spotkania Renata Szczepanik.

Pani rzecznik była bardzo zadowolona z pytań uczniów. – Są przemyślane i mądre – stwierdziła. Uczniowie zapowiedzieli, że chcą kontynuować takie spotkania.

UWAGA: Archiwum dyskusji na forum znajdziesz tutaj.

Informacje o

Brak możliwości komentowania.

Directory powered by Business Directory Plugin