REKLAMA

Wczoraj ze smutkiem pożegnaliśmy Czesława Kempińskiego, zasłużonego obywatela Jaworzna, filozofa i malarza, wybitnego wychowawcę i niewątpliwie postać niezwykle zasłużoną dla kultury w Jaworznie. Czesław Kempiński zmarł w wieku 95 lat.

Czesław Kempiński ur. 19 lipca 1913 r. na Kujawach we wsi Przybysław, ukończył studia na uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie, a po wojnie w Krakowie (drugi fakultet), wykształcony filozof, polonista i pedagog, przyjechał do Jaworzna w 1945 roku, w chwili, kiedy Jaworzno zaczęło wyrastać do rangi bardzo szybko kształtującego się centrum przemysłu górniczo-energetycznego.

Był twórcą grupy „Plastusie” zrzeszającej zdolną młodzież. Uchwałą Rady Miasta Jaworzna z 9 listopada 1995 r. Czesław Kempiński otrzymał dyplom „Zasłużony dla Miasta”. W 2000 roku kapituła przyznała Czesławowi Kempińskiemu odznaczenie “Złotego Liścia Jaworu” – wyróżnienie przyznawane dla uhonorowania osobistości, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju, wzbogacania i upowszechniania kultury i sportu w naszym mieście.

Czesław Kempiński jest autorem przeszło 100 akwarel przedstawiających Jaworzno namalowanych do materiałów historycznych dotyczących miasta. Jest autorem licznych opracowań na temat historii Jaworzna.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniu wczorajszym na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Wilkoszyn.

UWAGA: Archiwum dyskusji na forum znajdziesz tutaj.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki